اخبار استاناخبار ویژه

آزمونی برای نمایندگان مجلس

خاکریزگناوه _ موضع نمایندگان استان بوشهر در قبال ابلاغیه معاون سیاسی وزیر کشور چیست؟

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛یک سال منتهی به انتخابات مجلس شورای اسلامی برهه‌ای حساس برای سنجش عزم، جدیت و عملکرد نمایندگان نسبت به سه سال اولیه دوره نمایندگی است چرا که تلاش مضاعف آنان در سال پایانی برای خدمت به موکلین خود، نشان از کم‌کاری مضاعف در سه سال گذشته است.
تجربه ادوار گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد فشار و لابی برخی از نمایندگان بر مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برای امتیازگیری و استفاده‌های تبلیغاتی در سال چهارم نمایندگی به شدت افزایش می‌یابد.
در همین راستا معاون سیاسی وزیرکشور چندی پیش ابلاغیه‌ای در جهت حفظ سلامت و افزایش مشارکت در انتخابات را به استانداران و فرمانداران سراسر کشور ابلاغ نمود که سراسر مبتنی بر، توجه به شفافیت، رعایت اصل بی طرفی مجریان انتخابات، افزایش مشارکت احاد مختلف مردم، دعوت از همه گروه‌ها، دقت در عدم سو استفاده از دولت در آستانه انتخابات و در راستای سیاست‌های مقام معظم رهبری مبنی بر مشارکت حداکثری بود، و می‌توان گفت این ابلاغیه مملو از عقلانیت، توجه به شرعیات و رعایت قانون است.
اما ظاهراً این ابلاغیه به مذاق برخی از نمایندگان مجلس خوش نیامده است و آن را زیر سوال رفتن شأنیت خود میدانند! و نسبت به برخی از بندهای این ابلاغیه مواضعی سخت گرفته‌اند.

بند دوم و چهارم این ابلاغیه که مورد اعتراض شدید برخی از نمایندگان قرار گرفته است به شرح زیر است:
بند ۲- میزبانی و تسهیل سفرهای مسئولان ارشد کشور و دستگاه‌های اجرایی ملی، به شهرستان صرفاً در صورت هماهنگی سفر از طریق استانداران محترم صورت می پذیرد. با توجه به انجام برخی سفرهای هماهنگ نشده که عمدتاً توسط نمایندگان محترم مجلس تنظیم شده و آثار نامطلوب آن در فضای عمومی و چند گانگی مدیریتی، فرمانداران از حضور و همراهی در برنامه‌هایی با اهداف خاص و یا هماهنگ نشده با استانداری اجتناب نمایند.
بند ۴- فرمانداران، بخشداران و معاونین فرماندار ضمن تداوم پیشبرد امور شهرستان در حوزه‌های مختلف عمرانی، اقتصادی، توسعه‌ای و… در روابط با نمایندگان محترم مجلس، در دوره‌ باقی مانده تا انتخابات، برای پیشگیری از هرگونه سوء برداشت، نسبت به عدم همراهی و معیت نماینده محترم شهرستان در حوزه انتخابیه در موضوعات و جلسات شائبه دار و حساسیت و دقت لازم را داشته باشند. مدیریت این موضوع بر عهده معاونین محترم سیاسی می‌باشد.

با مطالعه ابلاغیه و مواضع نمایندگان به یک سوال مهم خواهیم رسید که نمایندگان مخالف ابلاغیه می‌بایست به آن پاسخ دهند که آیا شأن و منزلت شما مهمتر است یا قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی؟!!!
قطعا نماینده‌ای که منافع و مصالح کشور را در چنین مسائلی قربانی منافع خود کند، هیچ تضمینی نیست که در مسائل حساس دیگر نیز منافع شخصی و حزبی خود را دخیل نکند و آن را بر منافع مردم ترجیح ندهد.
طبق سخنان نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی تا کنون نزدیک به ۲۰۰ نماینده اعلام آمادگی نموده‌ و وزیر کشور را تهدید کرده‌اند که در صورت عدم برکناری معاون سیاسی وزیر کشور، استیضاح وزیر کلید خواهد خورد.
کاملا واضح است که واکنش برخی نمایندگان مجلس نمود ظاهری تعارض منافع است! چرا که ابلاغیه‌ای را که در راستای تحکیم سلامت انتحابات و تاکید آن بر جلوگیری از سوء استفاده‌‌ احتمالی نمایندگان است و بر اصل بی‌طرفی و عدم همکاری شائبه‌برانگیز قوه مجریه در تبلیغات نمایندگان تاکید دارد را زیر سوال می‌برند.
معاون سیاسی وزیر کشور که برخی نمایندگان ایشان را بی‌تدبیر و بی‌عقل می‌نامند و او را اینگونه مورد آماج آماج حملات خود قرار داده‌اند یکی از نیروهای خدوم و انقلابی این مرز و بوم به شمار می‌آید که سالها معاون سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بوده است و در ماجرای رسیدگی به مطالبات کارگران پارس جنوبی در عسلویه با پیگیری های مستمر یک بحران عظیم را حل کرد.
اکنون با نظر به اینکه شفافیت نقطه‌ی آغازی برای خدمت صادقانه می‌باشد و علاوه‌بر آن با توجه به اینکه مردم حق دارند بدانند نمایندگانی که انتخاب نموده‌اند، برایشان چه تصمیماتی را اتخاذ کرده، و با نظر به آنکه استان بوشهر جزء استان‌هایی می‌باشد که  تمامی نمایندگان آن در سامانه شفافیت داوطلبانه حضور یافته‌اند؛ از چهار نماینده‌ی استان بوشهر درخواست می‌شود با اثبات شفافیت در عمل، رأی و نظر خود را نسبت به ابلاغیه مذکور و موضع خود نسبت به برکناری معاون وزیر کشور ویا استیضاح وزیر را به صورت شفاف به مردم شریف استان بوشهر اعلام نمایند و در صورت مخالف با این ابلاغیه، باید به صورت مستدل به موکلین توضیح دهند که دقیقا معاون سیاسی وزیر کشور در کدام بند از ابلاغیه خود مرتکب خطا شده است؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا