اخبار استاناخبار شهرستاناخبار ویژهصدای مردم

آیا کسی هست داد ما را بستاند؟

خاکریزگناوه _ از تمامی مسئولان شهری و استانی تقاضا می‌شود از فروش زمین بازارچه شهرداری در گناوه که با مصوبه دولت وقت در اختیار شهرداری گذاشته شد جلوگیری نمایند.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛ سال ۱۳۸۸ بود که با اعلام رسمی فرماندار وقت در جلسه با دستفروشان در مسجد جامع شهر گناوه و تاکید بر مصوبه فرمانداری، تعداد ۳۰۰ دستفروش را متقاعد کردند که در بازارچه شهرداری (روبروی تالار هنر) سرمایه‌گذاری نمایند تا با این اقدام هم از پدیده دستفروشی در پیاده‌رو کاسته شود و هم محلی ساماندهی شده برای دستفروشی در اختیار شهروندان قرار گیرد.
شهرداری نیز با معرفی پیمانکار به عنوان پیمانکار بازارچه شهرداری گناوه، دستفروشان را برای اخذ قرارداد به پیمانکار معرفی کرد و بنا به گفته این دستفروشان با پرداخت‌های ۳ تا ۲۰ میلیون تومان با امیدی فراوان، قراردادی که پشتوانه اجرایی فرمانداری گناوه را داشت امضاء کردند.
اکنون پس از ۱۴ سال در کنار ناکارآمدی شهرداری گناوه برای تامین برق این بازارچه، طبق اظهارات یکی از دستفروشان سرمایه‌گذار در این بازارچه، مسکن و شهرسازی پس از تخریب ناگهانی بازارچه، ظاهرا برای فروش زمین بازارچه اقدام کرده و قرار است طی مزایده‌ای زمین مذکور به اشخاص حقیقی واگذار شود.

علیرضا نوری شهردار وقت بندرگناوه در گفتگو با خبرنگار خاکریزگناوه در مورد واگذاری این زمین به شهرداری اظهار داشت: قبل از اینکه دستفروشان براساس تصمیمات اتخاذ شده در فرمانداری به زمین روبروی تالار هنر منتقل شوند، این زمین بعنوان پارکینگ شهرداری بود که باتوجه به مقتضیات و معضلات روز بندرگناوه و با تصمیم اتخاذ شده مقرر گردید جهت ساماندهی و استقرار دستفروشان استفاده شود و در این خصوص بنائی احداث و در یک فصل از آن استفاده شد ولی سازمان راه و شهرسازی اعلام نمود که بدلیل نوع کاربری امکان واگذاری آن به شهرداری وجود ندارد و با نشستی که با مدیر کل راه و شهرسازی وقت داشتم مقرر بود که نسبت به تغيير کاربری آن اقدام و سپس زمین مذکور به شهرداری واگذار گردد.

این زمین عام‌المنفعه که قابلیت ارائه خدمات عمومی به شهروندان را دارد و طبق مصوبه فرمانداری گناوه قرار بود ۳۰۰ خانواده از آن ارتزاق کنند، پس از فروش یا آن را به پاساژهای بدون پارکینگ و بی قید و بند بدل خواهند کرد که سود و سرمایه افراد خاص را افزایش دهد یا آسمان‌خراش‌های می‌شوند که خیابان ساحلی گناوه به عنوان زیباترین خیابان گناوه را از بین خواهند برد.
طبق تبصره ۱ بند ۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌، سد معابر عمومی و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز آنها برای کسب یا سکنی ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری کرده و نسبت به آزاد کردن معابر اقدام نماید اما در کنار این اقدامات بازدارنده، تعیین محل و مکان مناسب یا میدان‌هایی برای خرید و فروش و عرضه کالاها از سوی خرده‌ فروش‌ها از وظایف شهرداری‌ها است که به موجب ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوب ۱۳۹۰، شهرداری‌ها موظفند به منظور بالابردن امکان دسترسی تولیدکنندگان کوچک و متوسط ایرانی به بازار مصرف و ایجاد امنیت برای فروشندگان کم سرمایه با استفاده از زمین‌های متعلق به #خود و یا #وزارت_راه_و_شهرسازی ، مکان‌های مناسبی برای عرضه کالاهای تولید داخل آماده کنند و بر مبناء قیمت تمام شده به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به متقاضیان عرضه کالاهای ایرانی اجاره دهند.
اما امروز در گناوه دقیقا بر خلاف قوانین یاد شده زمین متعلق به وزارت راه و شهرسازی که برای ایجاد بازارچه محلی در اختیار شهرداری قرار گرفته بود تا ۳۰۰ دستفروش یا به تعبیری ۳۰۰ خانواده و دست‌ کم هزار نفر از آن ارتزاق کنند به فروش می‌رود.
آیا واقعا دولت نیازمند چند ریال حاصله از فروش این زمین است؟!!! این دومین بار است که راه و شهرسازی در جدال با شهرداری با ایجاد بازارچه‌های محلی مخالفت کرده و نان مردم مستضعف آجر شده است، بازارچه زنان بی‌سرپرست و بد سرپرست که در زمینی متعلق به شهرسازی توسط شهرداری احداث گردید اما باز هم قوانین نادیده گرفته شد و اجازه افتتاح این بازارچه روبروی مسکن مهر نوروزآباد داده نشد.
برای احقاق حقوق شهروندی و ۳۰۰ دستفروشی که قرار بود در بازارچه شهرداری سامان‌دهی شوند، هفت عضو شورای شهر به عنوان وکلای مردم و به عنوان کسانی که قسم یاد کرده‌اند از حق مردم دفاع کنند باید درب اتاق مدیرکل راه و شهرسازی را رها نکنند باید یقه دریده و فریاد عدالت‌خواهی خود را همانند دعواهای چندی قبلشان تا وزارت کشور و پایتخت برسانند.
استاندار بوشهر، نماینده مجلس و فرماندار گناوه می‌بایست قید این صندلی و مسئولیتی که چند صباحی دستشان است را بزنند برای جلوگیری از ظلم ایجاد شده تمام قد بایستند.

چند وقت دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی است مجلسی که قرار است از حق مردم دفاع کند اما اگر امروز از این حق دفاع نشد آیا امیدی برای این ۳۰۰ دستفروش و هزار نفر باقی خواهد ماند؟؟
یکی از سخنرانان مطرح کشور گفته بود چهل و اندی سال است که برخی مسئولین با عملکردشان می‌خواهند انقلاب را زمین بزنند و مردم به آنها اجازه نمی‌دهند!!! فارغ از تایید یا رد این سخن، از تمامی مسئولان شهری و استانی تقاضا می‌شود از فروش این زمین عام‌المنفعه در گناوه که با مصوبه فرمانداری وقت به بازارچه محلی تغییر کاربری داده شد جلوگیری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا