اجتماعیاخبار شهرستان

اجتماع هیئات عزاداری محله عبدامام

خاکریزگناوه _ اجتماع هیئات عزاداری محله عبدامام در حسینیه حضرت زینب(س) برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛ محله عبدامام از قدیمی‌ترین محلات گناوه به شمار می‌آید که حدود جغرافیایی آن از قدیم، سوی شمالش هم مرز باباعلیشاه بوده و در جنوب تا بلوار جمهوری اسلامی (دره گپ)، از شرق نیز تا دره گپ و زمین‌های پشت دره را شامل می‌شده و غرب آن از پمپ بنزین مرکزی شهر گناوه عبور کرده و تا خیابان تختی سامان داشته است.
همانطور که از حدود آن مشخص است محله عبدامام منطقه وسیعی از شهر گناوه را شامل شده که قسمت عمده‌ای از تاریخ گناوه را به خود اختصاص داده است.
خون‌گرمی، صفا و خوش مشربی از ویژگی‌های بارز ساکنان محله عبدامام بوده است که به بهانه‌های مختلفی و در برپایی آیین‌ها و رسوم این همبستگی و صمیمت را به منصه ظهور می‌گذارند.
عزاداری برای اهل بیت عصمت و طهارت در واقعه عاشورا، از پررنگترین مراسمات آیینی این کهن دیار می‌باشد که تاریخ حسینیه عبدامامی به عنوان قدیمی‌ترین حسینیه، خود گواه این موضوع می‌باشد.
محمد مظفری ساکن قدیمی و از بانیان حسینیه حضرت زینب(س) در محله عبدامام است که در زنده نگه‌داشتن آداب، رسوم و سنن شهرستان گناوه و خصوصا محله عبدامام نقش بسزایی داشته است و کتاب‌های “موسم ماتم”، و “بوشهر سرزمین آیین مراسم” نوشته محمد مظفری در همین راستا به چاپ رسیده است.
اجتماع هیئات مذهبی محله عبدامام از جمله اقدامات بانیان حسینیه حضرت زینب(س) برای ایجاد همبستگی و صمیمیت بیشتر بین ساکنان محله عبدامام است.
هر ساله در شب دوازدهم ماه محرم با اجتماع هیئات مذهبی محله عبدامام در حسینیه حضرت زینب(س) از نمایندگان هیئات این کهن محله تجلیل می‌شود و پس از آن با اجرای نوحه‌سرایی و سینه‌زنی سنتی برای اباعبدالله‌الحسین(ع)، یک عزاداری مشترک توسط همه هیئات محله عبدامام برگزار می‌شود.
از ویژگی‌های مهم این مراسم باشکوه، همکاری و حضور پیرغلامان حسینی و کهنسالان در کنار جوانان و نوجوانان است که دیدگان هر بیننده‌ای را در نگاه اول جذب زیبایی‌های خاص خود می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا