اخبار شهرستان

افزایش ۲۵۰ درصدی مبادلات گمرک گناوه

مدیرکل گمرک گناوه گفت: گمرک گناوه طی یک سال گذشته در زمینه مبادلات کالا، افزایش ۲۵۰ درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛ شکرالله ابوعلی مدیرکل گمرک گناوه در نشست خبری خود با خبرنگاران شهرستان گناوه با اشاره به افزایش ۲۵۰ درصدی گمرک گناوه در مبادلات کالا طی یک سال گذشته اظهار داشت: در حوزه واردات بیش از ۷۲ میلیون دلار کالا عمدتا از کشورهای امارات و چین از طریق گمرک گناوه وارد کشور شده است که درآمدی معادل ۴۲۴ میلیارد تومان برای دولت داشته است و در زمینه صادرات نیز بیش از ۳ میلیون دلار کالا از گمرک گناوه صادر شده و عمده کالاها نیز شیشه، آینه ساختمانی، اشیاء سفالی و دام زنده بوده که به کشورهای قطر و امارات صادر شده است.
مدیرکل گمرک گناوه ادامه داد: گناوه به عنوان بندر پشتیبان جزیره استراتژیک خارگ محسوب می‌شود و خدمات کران‌بری را گمرک گناوه ارائه می‌دهد و در یک سال گذشته حدود ۳۰ هزار و ۱۲۸ تن کالا بین گناوه و جزیره خارگ تبادل شده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۲ ترانزیت خارجی برای اولین بار در گمرک گناوه ایجاد شد و دو محموله خودرویی کالای ترانزیت از مبدا کویت به مقصد گناوه و از گناوه به کشور عراق ترانزیت شد.
شکرالله ابوعلی گفت: آنچه دولت تحت عنوان قانون سامان‌دهی مبادلات مرزی مصوب نمود فقط برای معیشت مرزنشینان می‌باشد و برای مثال دولت کالاهایی که اصطلاحا تحت عنوان اولویت ۴ قرار داده و از سال ۱۳۹۷ تا کنون هیچ کسی اجازه واردات آن را نداشته است امتیاز ورود آن را به ملوانان داده است.
مدیرکل گمرک گناوه افزود: در حال حاضر سفر شناورها به کشورهای حوزه خلیج فارس عقب افتاده است که استاندار محترم و متولیان امر در حال پیگیری هستند و امیدواریم تا دو هفته آینده مجوز سفر جدید صادر شود و همچنین حدود ۷۸ شناور، سفر خود را به دلایل مختلف انجام نداده‌اند که بزودی برای این شناورها نیز سفر گذشته آنها تمدید می‌شود.
ابوعلی با اشاره به طرح توسعه بندر گناوه تصریح کرد: اتفاق بسیار خوبی که سال گذشته در گناوه رقم خورد، طرح توسعه بندر می‌باشد که فقط برای فاز ۵ ساله اول آن ۱۶۰۰ میلیارد در قالب طرح ملی اختصاص یافت.
وی افزود: همزمان با پیشرفت و توسعه بندری در گناوه، خبرنگاران و اصحاب رسانه طبق رسالت خود می‌بایست دید جامعه را از نگاهی سنتی به بندرهای کوچک به سمت بندری توسعه یافته با افقی بسیار بزرگ و قابل دسترس تغییر دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا