اخبار شهرستان

بیکاری جوانان و جولان اتباع بیگانه در بازار گناوه

خاکریزگناوه _ حضور بیش از حد تصور اتباع بیگانه در سایت تجاری و بازار گناوه به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است که بیکاری جوانان ماحصل بزرگ این معضل اجتماعی می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛ حضور بیش از حد تصور اتباع بیگانه در سایت تجاری و بازار گناوه به یک معضل اجتماعی تبدیل شده است که بیکاری جوانان ماحصل بزرگ این معضل اجتماعی می‌باشد.
فعالیت بیشمار افاغنه در بازار و سایت تجاری گناوه موجب بیکاری جوانان گناوه‌ای و رواج بی قانونی در بازار گناوه شده است که روز به روز نیز بر این آمار نگران کننده افزوده می‌شود.
اتباع بیگانه از اشغال مکان‌های دستفروشی شروع کرده‌اند و اکنون در اکثر مغازه‌های ته‌لنجی و سایت تجاری بازار و فروشگاه‌های بزرگ به کسب و کار مشغول هستند مشاغلی که می‌توانست جوانان زیادی را از بیکاری و شغل‌های پرخطری همچون جابجایی کالای ته‌لنجی نجات دهد.
این معضل اجتماعی اگر مهار نشود در آینده نه چندان دور با توجه به آمار بالای زاد و ولد آنها به یک بحران اجتماعی بدل خواهد شد.
ریشه چنین معضلی در کنار کم‌کاری متولیان آن به خود مردم نیز بر می‌گردد همان مغازه‌داری که حاضر است برای کسب چند ریال بیشتر جلوی درب مغازه خود را به یک تبع بیگانه به عنوان دستفروشی کرایه دهد و فقر را به یک خانواده گناوه‌ای به ارمغان بیاورد یا آن مغازه‌داری که به دلیل اینکه ریالی کمتر به کارگر افغانی بدهد دست رد بر سینه همشهری خود می‌زند و همه این زیاد خواستن‌ها، نتیجه آن آمار بالای اتباع در بازار و بیکاری جوانان گناوه‌ای را رقم می‌زند.
با توجه به ممنوعیت حضور اتباع بیگانه در شهرهای عسلویه، #گناوه و دیلم بکارگیری اتباع بیگانه از سوی شهروندان خلاف قانون است و نیروی انتظامی با هماهنگی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی،اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی، اتاق اصناف و با نظارت فرمانداری‌ها وظیفه جمع‌آوری و ترد اتباع بیگانه غیر مجاز را بعهده دارند.
طبق آخرین آمار مربوط به فروردین ۱۴۰۱ شمار اتباع بیگانه در شهرستان گناوه حدود پنج‌هزار نفر بوده است که قطعا پس از گذشت یکسال این آمار افزایش چشم‌گیری داشته است.
این آمار نشان‌دهنده کم‌کاری نهادهای مربوطه در اعمال قانون است چرا که ابلاغیه استانداری بوشهر مبنی بر ممنوعیت حضور و اقامت اتباع بیگانه در شهرستان ساحلی گناوه بر زمین مانده و بازخورد ملموسی جز چند خبر و عکس نداشته است.
البته قبل از اینکه همه تقصیر را به پای متولیان دولتی بگذاریم باید به اینکه نکته توجه نماییم که مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن ساماندهی سایت تجاری گناوه خود بازاریان و کسبه می‌باشند که می‌بایست از چند ریال سود بیشترِ این بازار پر منفعت صرف نظر کنند و بجای بکارگیری اتباع بیگانه در مغازه‌ها ،کرایه مکان‌های دستفروشی و غصب پیاده‌رو‌ها که از حق و حقوق شهروندان گناوه‌ای است به آنها خودداری نموده و از جوانان بومی حمایت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا