اجتماعیاخبار استاناخبار شهرستان

تصویب بیمه ملوانان و صیادان در مجلس

عبدالکریم جمیری گفت: با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت مکلف به برقراری بیمه ملوانان و صیادان سواحل جنوب و شمال کشور شد.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه به نقل از تسنیم؛ عبدالکریم جمیری با اشاره به تصویب بیمه ملوانان در جلسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به استان بوشهر در شهریورماه سال جاری، مسئله بر زمین مانده بیمه ملوانان و صیادان و سختکوش که جمعیتی افزون بر ۶۴ هزار نفر در ۴ استان جنوبی است مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس اضافه کرد: برخی از مشاوران در کارگروه تخصصی با حضور مسئولان ادارات کار، تعاون و رفاه اجتماعی، تأمین اجتماعی، شیلات پس از بررسی‌های لازم راهکارها برای تصمیم‌گیری در زمینه تصویب بیمه ملوانان ارائه کردند.

وی ادامه داد: این کارگروه پس از برگزاری نشست‌های متعدد با ذی‌نفعان و دستگاه‌های مسئول و همفکری با کارشناسان امر، طرح پیشنهادی در آبان ماه ارائه کردند و به موازات آن بحث‌های کارشناسی در مرکز پژوهش‌های مجلس دنبال و موافقت کارشناسان مرکز را با طرح پیشنهادی اخذ شد.

جمیری با بیان اینکه نسخه نهایی طرح به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه شد گفت:  از ویژگی طرح یادشده این است که ضمن کاهش بار مالی دولت، این امکان را فراهم می‌کند تا ملوانان و صیادان در طول سال از بیمه برخوردار باشند و با سنوات کامل از مزایای بازنشستگی و مشاغل سخت و زیان آور برخوردار شوند.

وی افزود: نمایندگان در نشست مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با الحاق یک بند به تبصره (۱۱) ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس بند الحاقی به تبصره (۱۱) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲ دولت به میزان ۵ هزار میلیارد ریال از محل وجوه حاصل از واگذاری اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد و واگذاری طرح‌های تملک دارایی نیمه تمام با هدف تقویت تامین اجتماعی نسبت به پرداخت سهم دولت از حق بیمه ملوانان و صیادان دارای کارت فعال در سواحل جنوبی و شمالی کشور به میزان ۱۳ درصد متناسب با پرداخت ملوانان و صیادان به میزان ۷ درصد به سازمان تامین اجتماعی اقدام کنند.

جمیری اظهار داشت: چون مجلس براساس اولویت تبصره‌ها را بررسی می‌کند با توجه به عدم ذکر سهم ۷ درصدی کارفرما در پیشنهاد مصوب، رایزنی برای حل ایراد مذکور برای تکمیل ۲۷ درصد سهم بیمه با هماهنگی معاونت قوانین و نظارت مجلس شورای اسلامی ادامه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا