اخبار استاناخبار شهرستاناخبار ویژه

تعطیلی خارج از برنامه نانوایی‌ها در گناوه

به گزارش خاکریزگناوه؛ کمیاب شدن نان و تعطیلی بدون برنامه برخی از نانوایی‌ها در گناوه سبب نارضایتی مردم شده به طوری‌که از عمده دلایل این تعطیلی‌ها، کم بودن سهمیه‌ی آرد نانوایی‌ها، در مقابل ثابت ماندن قیمت نان و افزایش سرسام‌آور بیمه‌، استعلاک، قطعات و لوازم جانبی نانوایی‌هاست که مسئولین اجرایی استان باید تدبیری به خرج دهند و حداقل سهمیه‌ی آرد نانوایی‌ها البته آرد با کیفیت) را افزایش دهند تا با افزایش فروش نان، ضرر بوجود آمده از افزایش قیمت حامل‌های انرژی و اجناس را جبران نمایند
پایگاه خبری خاکریزگناوه موضوع را از طریق افراد مرتبط با آرد و نان راجع به این کاستی‌ها پیگیر شد که در پایین به صورت اختصار به آن پرداخته می‌شود:

عضو کارگروه آرد و نان فرمانداری:
مشکل خاصی نیست و از نظر آرد مشکلی در شهرستان نداریم. عدم مدیریت تعداد کمی از نانوایی‌ها در خرید و دریافت به موقع آرد و تاخیر در ارسال بموقع آرد از طرف کارخانه‌های آرد و حمل ونقل موجب اختلال در کار برخی نانوایی‌ها شد. این عضو با توجه به گرمای بیش از حد هوا در تابستان جاری افزود: شدت گرما نیز موجب تعطیلی بعضی از نانوایی‌ها بدون اطلاع و هماهنگی گردید که برای متخلفین تشکیل پرونده و معرفی به تعزیرات صورت گرفت و در خصوص قیمت نان هم نانوایان شهرستان و استان ناراضی هستند واحتمالا در بقیه استان‌ها نیز تغییر قیمت تا ۳۵۰ بوده‌است، و خرید نان هم به دلایلی زیاد‌تر شده‌است.

رئیس صنف نانوایی‌های گناوه در این بار بیان کرد که:
تعطیلی برخی از نانوایی‌ها و کمیاب شدن نان روزهای اخیر در گناوه به دلیل خرابی کارخانه‌ی آرد الزهرا بوده که خوشبختانه وارد سرویس شد و با پیگیری‌های انجام شده علی‌رغم اینکه مشکل در چند شهرستان دیگر هم همزمان اتفاق افتاد ولی اولین محموله آرد به شهرستان گناوه تعلق گرفت.
نظری در رابطه با تخلفات صورت گرفته افزود:همچنین چند مورد نانوایی متخلف هم وجود داشت که طبق قانون با آنها برخورد شد همچنین کرونا نیز موجب تعطیلی یک نانوایی شد و در روزهای اخیر نیز قطع برق، برخی از نانوایی‌ها را تعطیل کرد.

مالک یک نانوایی در گناوه:
در استان بوشهر ۴ شرکت آرد وجود دارد. کارخانه آرد خلیج فارس مستقر در خورموج که آرد خوبی دارد ولی متاسفانه فقط برای همان شهرستان است و اگر توی سامانه خرید کنیم تا بخواهد به گناوه برسد باید هفت خوان را طی کرد کارخانه دوم، الزهرا است و کارخانه سوم باقری است و اما کارخانه چهارم، کارخانه گندم ریز یا سعید هست که واقعا آرد عالی و باکیفیتی دارد ولی خرید کردن از آن پر از استرس و دردسر است چون در روزی که سامانه باز می‌شود بخاطر کیفیت خوب آن کل استان بوشهر اقدام به خرید این آرد می‌کنند، که سهمیه‌ی آرد این شرکت کمتر از یک دقیقه (حدود ۱۲ هزار کیسه است) تمام می‌شود.
خدا شاهد است که برای خرید آرد چه زجرهایی که نمیکشیم. شرکت گندم‌ریز یا همان شرکت سعید، سر موقع و سر وقت آرد را تحویل نانوایی می‌دهد
این مالک نانوایی در خصوص رفع مشکل پیشنهاداتی داد: پیشنهاد من برای جلوگیری از تعطیلی این است که اول فرمانداری در کار گروه آرد و نان تصمیماتی که اتخاذ می‌کنند طبق نظر کارشناسی باشد و از پیشنهادات نانوایی‌ها استفاده نمایند دوم، کیفیت آرد شرکت باقری و الزهرا را بالا ببرند تا آرد با کیفیت و به موقع به همه نانوایی‌ها برسد.
بعد اینکه مسئولان عزیز باید رایزنی کنند تا بتوانند سهمیه آرد شهرستانی گناوه را از طریق استانداری بیشتر کنند و اینکه دیگر مجوز نانوایی جدید صادر نکنند چون اگر بخواهند مجوز صادر نمایند باید از سهمیه چند نانوایی بکاهند و به نانوایی جدید تخصیص دهند ولی اگر سهمیه شهرستانی را اضاف کنند هیچ مشکلی جهت صدور مجوز جدید نیست.

مالک نانوایی در ادامه گفتکوی خود با خبرنگار خاکریزگناوه افزود: متاسفانه بعضی از کارهای کارشناسی نشده هست که مشکلات ما را دو چندان می‌کند
مثلا سهمیه آرد سی روز یک نانوایی ۳۰۰ کیسه است که روزی ۱۰ کیسه می‌شود خوب چند مشکل در این سهمینه بندی وجود دارد
یک: درحال حاضر یک نانوایی در هر ۴۰ الی ۵۰ دقیقه ۲ کیسه آرد پخت میکند، ساعت کاری اعلامی اتحادیه صبح ازساعت ۶ تا ۸ و ظهر ١۰:٣۰ تا ١٢:٣۰ و عصر هم ١٧:۰۰ تا ٢١:٣۰ است حالا با یک حساب ساده مشخص می‌شود که در ۸ ساعت میبایست ۱۶ کیسه آرد پخت شود که چنین سهمیه‌ای نداریم
اگر بخواهیم به آرامی کار کنیم این وسط مردم در این شرایط گرما و کرونا باید در صف معطل شوند که نوعی بی انصافی است
من نمی‌گویم که همه قانون را رعایت می‌کنند و همه‌ی سهمیه آرد را پخت می‌کنند ولی اگر سهمیه آرد نانوایی‌ها افزایش یابد با پخت بیشتر نان هزینه‌ها مازاد مثل بیمه، سوخت، لوازم جانبی، حقوق کارگران و … جبران می‌شود و نانوایی برای جبران این هزینه‌ها مجبور نیست کم‌فروشی کند یا آرد را آزاد بفروشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا