اخبار ویژهایران و جهان

دستاوردهای استراتژیک عملیات طوفان الاقصی چه بود؟

دکتر علیرضا تقوی‌نیا کارشناس مسائل بین‌الملل و خاورمیانه در این رابطه گفت: عملیات طوفان الاقصی به شکل باورنکردنی سهمگین و پرتلفات بود و تمام تحلیلگران جهانی و حتی مقامات اسرائیل را به شگفت زده کرد.
این عملیات که یک حمله ترکیبی تمام عیار بود ، در استعداد چند گردان انجام شد و غافلگیری شدید اسرائیل را به همراه داشت و از همان ابتدا (مانند جنگ ۳۳ روزه) ابتکار عمل را به مقاومت اسلامی داد.
حال پس از یک روز نبرد، اسرائیل مانده و نزدیک به ۵۰۰ کشته ، ۴۰۰ اسیر و ۳۰۰۰ زخمی.
در خصوص این عملیات چند نکته باید ذکر کرد.
رعایت حفاظت اطلاعات قوی و همچنین اصل غافلگیری در روز اول نبرد ، ابتکار عمل را به حماس داده و اسرائیل را متحمل یک شکست بزرگ کرد .
اکنون ۲ سناریو پیش روی اسرائیل است ؛ یا باید قید اسرای دربند حماس را بزند و به غزه حمله زمینی کند و سازمان رزم گروههای مقاومت را به طور کامل از بین ببرد و معادله را به نفع خود تغییر دهد یا سازش خفت بار و پذیرش شروط فلسطینیان را بپذیرد.
اگر مذاکره و پذیرش خواسته های حماس  را در دستور کار قرار دهد ، هم در داخل صهیونیست ها به دولت و ارتش بی اعتماد می شوند و هم بازدارندگی اسرائیل به طور کامل از بین می رود.
و اگر نیز گزینه جنگ را انتخاب کند ، ناچار خواهد بود به حمله زمینی دست بزند زیرا تاسیسات نظامی غزه زیر زمینی است و نابودی آن جز با عملیات همه جانبه ممکن نیست.
گزینه حمله زمینی هم تلفات و اسرای بسیار زیادی را از ارتش اسرائیل می گیرد و هم از قطعیت پیروزی در آن نمی توان سخن گفت و ایضا احتمال ورود حزب الله و فراگیر شدن جنگ را بسیار بالا می برد .
اما نگارنده معتقد است ضربه ای که اسرائیل در ابعاد روانی ، نظامی و اطلاعاتی خورد بسیار شدید بود و این رژیم ناچار خواهد بود دست به یک ریسک بسیار بزرگ بزند و معادلات امنیتی و نظامی با غزه را به شرایط قبل از سال ۲۰۰۵ برگرداند که اگر این کار را نکند ، باید با ناکامی خفت بار کنار بیاید و اتفاقا محور مقاومت با انگیزه بیشتری سعی در ضربه به او خواهد داشت.
حزب الله لبنان نیز در آماده باش کامل است و دقایقی پیش (ساعت ۸ صبح روز دوم نبرد) به هدف قرار دادن مقر فرماندهی اسرائیل در مزارع شبعا پرداخت.
فعلا به دلایل متعدد حزب الله بنای ورود به جنگ را ندارد ، مگر این که خاک لبنان مورد حمله جدی قرار گیرد و یا اسرائیل ضربات اساسی را به سازمان رزم مقاومت غزه وارد کند.
آنوقت مقاومت لبنان برای حفظ و تقویت معادله ایجاد شده وارد جنگ می گردد‌‌.
باید گفت حماس و جهاد اسلامی در روز اول عملیات طوفان الاقصی موازنه وحشت با اسرائیل را تغییر دادند و دستاوردهای استراتژیک نظامی ، روانی ، اطلاعاتی و سیاسی را کسب کردند.
از مهمترین دستاوردهای سیاسی، ایجاد انگیزه در ملت های مبارز بود و نمایش آسیب پذیری اسرائیل توسط یک گروه کوچک و افزایش وزن حماس به عنوان نماینده ملت فلسطین و تقویت جایگاه آن در برابر تشکیلات خودگردان و امیدبخشی به نتیجه بخش بودن راهبرد مقاومت.
همچنین کشورهایی مانند سعودی که سعی در عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی داشتند، درمعادلات خود تجدید نظر می کنند و فعلا اسرائیل از رابطه با آنها محروم خواهد شد.
در نهایت باید گفت عملیات طوفان الاقصی دیگر پایان نخواهد پذیرفت و هر چند شاید با افت و خیز ، تداوم ضربه به کیان رژیم صهیونیستی تداوم می یابد و احتمالا گروه حماس در روزهای آینده با تشدید نبردها از تسلیحات جدید و غافلگیر کننده مانند موشک های کروز ضد دریایی رونمایی خواهد کرد که شرایط را برای صهیونیست ها بیش از پیش بغرنج می سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا