اجتماعیاخبار شهرستانصدای مردم

متولی بازار مسکن کیست؟

خاکریزگناوه _ تغييرات خارج از عرف قيمتي بازار رهن و اجاره، به يكي از دغدغه‌هاي اصلي مستأجران تبديل شده است و ظاهرا هیچ متولی و نظارتی در این حوزه وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛ صاحب خانه شدن یکی از دغدغه های اصلی جوانانی است که به تازگی تشکیل خانواده داده اند و با فکر تامین مسکن و پرداخت هزینه های مربوط به خرید و  یا اجاره مسکن روزگار می گذرانند.
علی‌رغم اینکه قدرت خرید و نقدینگی مردم بسیار پایین آمده است، سهم زیادی از درآمد خانوار در هر سال باید برای پرداخت اجاره بها و یا خرید خانه هزینه شود در حالیکه تورم هرساله قدرت خرید خانوارها را کاهش می دهد.
صاحبخانه شدن یک رویا و اضطرابِ تمدید قرارداد و افزایش نرخ اجاره خانه، برای مستاجران به یک رنج دائم تبدیل شده است.
احداث و ساخت مسکن مهر با تمام انتقاداتی که همراه داشت، در زمان خود دوای درد مستاجران زیادی در سراسر کشور بود که بواسطه آن از کابوس خانه‌بدوشی خلاصی یافتند و از روزی که طرح مسکن مهر توسط عباس آخوندی وزیر مسکن در دولت یازدهم مزخرف خوانده شد دیگر تقلایی برای ساخت مسکن در کشور روی نداد و امروز نیز نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم به این زودی نمی‌تواند فاصله بین عرضه و تقاضا را کم کند و تا وقتی که عرضه با مشکل رو به رو است، این افزایش‌ها دومینو وار ادامه دارد و مستأجران از مناطقی به مناطق پایین‌تر یا از خانه‌ای به خانه‌ای کوچک‌تر نقل مکان خواهند کرد و این کوچ معکوس هر سال بدتر از سال قبل خواهد بود.
فصل رونق جابه‌جايي در بازار مسكن كه مي‌رسد بسياري هستند كه با دلايلي خودساخته تلاش مي‌كنند نرخ اجاره‌بها را خارج از عرف تغيير دهند؛ در حالي‌ كه هيچ‌ كسي جز مستأجر در برابرشان قرار ندارد و عاقبت اين مستأجر است كه مي‌تواند نرخ جديد را قبول كند يا به‌ دنبال مورد ديگري باشد.
مالکان و صاحبان خانه نیز تورم، رکود و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار را دلیل افزایش اجاره‌بها اعلام داشته‌اند و البته افزایش اجاره‌بها در چارچوب حق آنها و غیر قابل انکار می‌باشد اما عمده گلایه مستاجران مربوط به افزایش خارج از قاعده اجاره‌بها است که از هیچ قانون و منطقی تبعیت نمی‌کند.
تغييرات خارج از عرف قيمتي بازار رهن و اجاره، به يكي از دغدغه‌هاي اصلي مستأجران تبديل شده است و ظاهرا هیچ متولی و نظارتی در این حوزه وجود ندارد راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و دیگر نهادهای نظارتی نیز زحمت سامان بخشیدن به بازار مسکن این هیولای افسار گسیخته را به خود نمی‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا