اجتماعیاخبار شهرستان

نشست سمن‌ها در گناوه برگزار شد

خاکریزگناوه _ نشست رئیس خانه سازمان‌های مردم نهاد شهرستان گناوه با حضور نمایندگان و مسئولین انجمن‌ها برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه؛ حجت رهروان‌سحر در حاشیه اولین جلسه خانه سازمان‌های مردم نهاد شهرستان گناوه در سال ۱۴۰۲ در گفتگو با خبرنگار خاکریزگناوه گفت: اولین جلسه خانه‌ سمن‌ها با حضور مسئولین انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد جهت ارزیابی و تحلیل عملکرد سال گذشته و برنامه‌ریزی برای سال جدید برگزار شد.
رئیس خانه سازمان‌های مردم نهاد از ایجاد انجمن‌های جدید در حوزه فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و سیاسی خبر داد و گفت: در ۹ ماه که خدمتگزار فعالین و انجمن‌های فرهنگی و اجتماعی بوده‌ایم با نظر به تمام کاستی‌های موجود از نظر بودجه و زیرساخت‌های لازم، موفق به تاسیس چهار انجمن جدید نیز شده‌ایم که این چهار انجمن هم‌اکنون در کنار سایر انجمن‌های خانه‌ سازمان‌های مردم نهاد، در راستای امورات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی و امورات خیریه مشغول به فعالیت می‌باشند.
حجت رهروان سحر ضمن تاکید بر برنامه های متنوع خانه سمن ها برای سال ۱۴۰۲ و لزوم گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح شهرستان گفت: در سال گذشته به صورت منظم جلسات کتابخوانی و  آشنایی با کتاب در محل خانه سمن‌ها برگزار شد که میتوان نوید این را داد که در سال پیش رو طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته با قدرت هرچه بیشتر و نیز با اجرای برنامه‌های هدفمند گسترش این فرهنگ را ادامه خواهیم داد.
رهروان سحر اظهار داشت: فعالیت‌های خانه‌ سمن‌ها را تنها منحصر به فضای ساختمان این مجموعه نکرده و در محلات و مساجد و حسینیه‌ها نیز حضور داشته‌ایم و کلاس‌های فن بیان، مشاوره خانواده و کتابخوانی در مناسبت‌های مختلف در مساجد و حسینیه‌ها برگزار شده و اعضاء به فعالیت پرداخته‌اند و همچنین در هفته‌ی عفاف و حجاب در چندین محله برنامه‌هایی را اجرا کرده‌ایم.
رئیس خانه‌ سازمان‌های مردم نهاد ضمن ذکر این مهم که تمامی آنچه گفته شد تنها بخش اندکی از اقدامات صورت گرفته توسط خانه‌ی سمن‌ها در ۹ ماه گذشته بوده است خاطرنشان کرد: در مجموعه‌ خانه‌ سمن‌ها طی این بازه زمانی در چندین جهت مشغول به فعالیت بوده‌ایم و اقداماتی را در دستور کار قرار داده‌ایم که میتوان آنها را به این صورت عنوان کرد که از یک سو ایجاد انجمن‌های جدید و از سوی دیگر رسیدگی به ساختار فیزیکی خانه سمن‌ها و خریداری تجهیزات جدید با این هدف که دستاوردها برای نسل‌های بعد و مدیران آینده ماندگار باشد.
وی افزود: مکان خانه سمن‌ها در بدو ورود، با انبوهی از مشکلات و معظلات زیر ساختی مواجه بود و فرسودگی‌ها و ضعف‌های عمرانی فراوانی در ساختمان وجود داشت که به صورت مصداقی می‌توان به اینکه بسیاری از شیشه‌ها دچار شکستگی شده بود، قفل درب‌های ورودی و اتاق‌ها نیز دچار خرابی شده و ساختمان فاقد تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نظیر کولر، دوربین‌، تلویزیون‌، سیستم‌های کامپیوتر، سیستم‌های صوتی، پرینتر و کلیه ابزارهای مورد استفاده و مورد نیاز انجمن‌ها بود اشاره کرد.
رئیس خانه‌ی سازمان‌های مردم نهاد ادامه داد: در آن شرایط عملا انجام هیچ کاری ممکن نبود ولی با این وجود در همان ابتدا هر انجمنی که به این نهاد مراجعه می‌کرد و درخواست همکاری یا برگزاری جلسه یا مراسم را داشت با تمام وجود و با روی باز آنها را مورد استقبال قرار داده و تا حد امکان جلسات و کلاس‌ها برگزار شد و پشتیبانی‌های لازم از انجمن‌ها صورت گرفت.
رهروان سحر گفت: با رایزنی‌هایی که با فرمانداری شهرستان گناوه صورت گرفت موفق شدیم مجوز یک نمایشگاه دائمی بانوان کار آفرین با تخصیص اعتبار را برای سازمان‌های مردم نهاد را اخذ نماییم.
وی افزود : مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان نیز از فرمانداری جهت راه‌اندازی بخش رسانه‌ای و روابط عمومی خانه سمن‌ها اعتبار تامین شده است که طی جلسه‌ای که با معاون محترم سیاسی و امنیتی فرمانداری برگزار نمودیم، خبر آن را دادند که هرچه زودتر این اعتبار پرداخت خواهد شد و امیدواریم بخش رسانه‌ای و روابط عمومی برای این مجموعه ماندگار شود و تمامی انجمن‌ها و مدیرانی که در آینده خواهند آمد بتوانند از آن بهره‌مند شوند.
رهروان سحر ادامه داد: در ایام نوروز با پیشنهاد نماینده‌‌ی انجمن‌های شهرستان و با همفکری‌ها و مشورت‌های صورت گرفته با مجموعه فرمانداری ، با توجه به تعطیلی خانه سمن‌ها در این ایام، مقرر شد که محوطه‌ی حیاط و جلوی درب این ساختمان جهت تامین اعتبار و تکمیل تجهیزاتِ ساختمان خانه‌ی سمن‌ها، اجاره داده شود.
وی با بیان این که این امر طبق رویه سنوات گذشته انجام پذیرفته است و مدیرانی که در دوره‌های پیشین هم مسئولیت این مجموعه را بر عهده داشته‌اند نیز این مکان را جهت کسب اعتبار در ایام تعطیلات نوروز اجاره داده‌اند گفت: پیشنهادات مختلفی برای چگونگی بهره‌وری از این مکان در نوروز ۱۴۰۲ وجود داشت که در نهایت با مشورت‌های صورت گرفته، محوطه‌ی خانه سمن‌ها جهت پارکینگ و مقابل درب آن جهت اجاره به صورت غرفه در نظر گرفته شد.
رئیس خانه سازمان‌های مردم نهاد با اشاره به این که بخشی از غرفه‌های خانه سمن‌ها در عید امسال در اختیار اعضای انجمن‌های مردمی خانه سمن ها قرار گرفته بود گفت: تمامی اعتباراتی که از اجاره بهای این مجموعه در ایام نوروز حاصل شد، برای تامین بودجه جهت فراهم آوردن رفاه اعضاء و انجمن‌های مردمی این مجموعه در تابستان پیش رو هزینه شد که به جهت تجهیز ساختمان مجموعه برای این عزیزان در هنگام برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های تابستانه، مستقیماً از اعتبارات کسب شده ۲ عدد کولر خریداری شد که هم اکنون در خانه سمن‌ها نصب و راه‌اندازی شده‌اند.
رئیس خانه سمن‌ها با بیان این که امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده در این دوران مدیریتی شاهد تحولات گسترده‌ای باشیم گفت: رایزنی‌هایی برای چندین بودجه کلان از چند نهاد دیگر نیز صورت گرفته است که امیدواریم به خواست خدا بتوانیم با مساعدت فرماندار محترم این بودجه‌ها را نیز دریافت نماییم که تحولی هرچه بزرگتر را در این دوره رقم بزنیم.
رهروان سحر ادامه داد: برای سال پیش رو انتظار میرود برنامه‌های فرهنگی نظیر یک روز در هفته کتابخوانی، تماشای فیلم، برنامه‌های زیست محیطی، کلاس‌ها، پاکسازی بخشی از مناطق شهر، اجرای مراسم در محلات، پارک‌ها، مساجد و اماکن فرهنگی با تمام توان ادامه یابد و همچنین عزم خانه سمن‌ها بر این است که در سال جدید به صورت مستقیم به بحث معظلات شهری ورود کرده و پیگیر مطالبات مردمی از مسئولین شهری باشیم.
رئیس خانه سمن‌ها افزود: یکی از مشکلات اساسی خانه سمن‌ها را میتوان عدم در اختیار داشتن ردیف بودجه دانست که امید است با مطالبه‌ی مردم و اصحاب رسانه‌ این مهم نیز محقق شود.

در ادامه‌ی این جلسه‌ نمایندگان انجمن‌های مردمی نیز ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته و مطالبه‌ رفع کمبودهای باقی مانده، به ارائه نظر پرداختند و برنامه‌های خود را برای سال جدید و نیز گزارشات فعالیت‌های سال گذشته‌ی خود را شرح دادند.
فعالیت انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در سال ۱۴۰۱:

۱.کلاس‌های مشاوره خانواده در محل خانه سازمان‌های مردم نهاد
۲.ایجاد نمایشگاه کارآفرینی بانوان به مدت ۴ روز با احداث ۵۰ غرفه در مصلی جمعه
۳. کلاس‌های مشاوره ازدواج در محل خانه سازمان‌های مردم نهاد
۴. پاکسازی و تعمیرات اتاق‌ها و ساختمان، محوطه‌سازی، زیرسازی، مسطح و بتن‌ریزی حیاط خانه سازمان های مردم نهاد جهت
۵. ایجاد نمایشگاه دائمی برای بانوان کار آفرین شهرستان
۶.نشست عفاف و حجاب در محلات
۷.خیمه فرهنگی برای بانوان و دختران جوان و نوجوان در شب دوم و سوم دهه محرم
۸.نشست کتاب خوانی انجمن دوست‌داران کتاب در چندین جلسه
۹.جلسه هم اندیشی و گزارش کار به فرماندار با حضور ۵۰ عضو انجمن‌های سابق و جدید
۱۰.خیمه فرهنگی با موضوع عفاف و حجاب در ماه صفر
۱۱. نشست کتاب و شعر خوانی انجمن بانوان کار و اندیشه
۱۲. جلسه رونمایی از کتاب با حضور نویسنده انجمن جوانه‌های سبز
۱۳. راه اندازی خانه سازمان‌های مردم نهاد بندر ریگ و انتصاب رییس آن بخش
۱۴. نشست شنبه‌های کتاب خوانی با حضور انجمن دوست داران کتاب در چندین هفته متوالی
۱۵. همایش جهاد تبیین در تالار بهزاد با سخنرانی دکتر هدایت خواه و حضور انجمن‌ها، اصناف، دانشجویان، دانش‌آموزان، خواهران حوزه علمیه، کارمندان ادارات، آحاد مردم و بسیجیان
۱۶. جلسه پرسش و پاسخ با حضور دکتر هدایت خواه در بندریگ با معلمان، مربیان پرورشی و امام جمعه محترم بندر ریگ و اعضای ستاد اقامه نماز بندر ریگ
۱۷. جلسات بهداشت، درمان و سلامت انجمن‌ها در شبکه بهداشت و درمان
۱۸. کلاس‌های آموزشی بهداشت و درمان و سلامت انجمن ها در شبکه بهداشت و درمان با حضور اعضای انجمن‌ها
۱۹. جلسات بهداشت و درمان و سلامت انجمن‌ها با حضور فرماندار و معاونینش و رئیس شبکه بهداشت و درمان در فرمانداری
۲۰. برپایی مراسمات فرهنگی و مذهبی مقابل در خانه سمن‌ها
۲۱. جلسه با مربیان و دانش‌آموزان نخبه شهرستان جهت راه اندازی انجمن نخبگان و حمایت جهت راه‌اندازی کلاس های نخبه پروری
۲۲. برگزاری حدود ۴۰ جلسه با انجمن‌ها، دانشجویان، فعالین اجتماعی و مردم جهت سیاست گذاری و پیشبرد اهداف خانه سمن‌ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا