اخبار استاناخبار شهرستانهنری

نفرات برتر مسابقه آزاد مهارت گبه‌بافی استان بوشهر معرفی شدند

نفرات برتر اولین دوره مسابقات آزاد مهارت گبه بافی ویژه مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بوشهر به میزبانی بندرگناوه جهت شرکت در مسابقات کشوری معرفی شدند

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه به نقل از ایرنا؛ مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر روز دوشنبه در آیین اختتامیه این دوره از مسابقات گفت: این مسابقات بمنظور توانمندسازی فعالان حوزه گبه بافی ، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و احیای سنت دیرینه فرش بافی به میزبانی شهرستان گناوه برگزار شد و نفرات برتر از بین ۱۷ شرکت کننده پس از بررسی آثار معرفی شدند.
عبدالمجید دراهکی اظهارداشت: مسابقات آزاد مهارت گبه بافی با هدف شناسایی استعدادهای مهارتی در حوزه فرش برای نخستین بار ویژه مددجویان کمیته امداد در کشور در استان بوشهر برگزار شده است.
وی بیان کرد: در پایان این مسابقات در رشته گبه بافی سیده زهره سجاد نیا از روستای گماران ، خیری ملک زاده از روستای سربست و خیری موسایی از روستای شول هر سه از شهرستان گناوه به ترتیب مقام اول، دوم و سوم را کسب کردند.
دراهکی با اشاره به اینکه شهرستان گناوه مهد تولید فرش دستباف کشور است، تصریح کرد: آموزش فنی و حرفه ای در جهت توسعه مهارت های حوزه فرش در شهرستان گناوه از تمام ظرفیت های خود استفاده خواهد کرد و زمینه را برای مهارت آموزی همه اقشار جامعه محیا می کند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر گفت: نفرات برتر این مسابقات با حمایت های شرکای آموزشی به مسابقات آزاد مهارت فرش بافی در سال آینده اعزام خواهند شد.
وی اظهارداشت: مهارت پیش نیاز اشتغال است و بر اساس آمارها ۷۵ درصد مهارت آموزان موفق به فعالیت در بازار کار می شوند که در حوزه فرش بافی این آمار بالای ۹۰ درصد است.
فرماندار گناوه گفت: ارتقای آموزش‌های مهارتی زمینه‌ساز توسعه اشتغال در شهرستان می‌شود و باید در حوزه های مختلف توسعه یابد.
محمدتقی صفری افزود: باید صنعت فرش بافی در شهرستان توسعه یابد و نگاه ویژه ای در این حوزه شود.
وی بیان داشت: باتوجه به اینکه صنعت فرش استان بوشهر در حوزه صادرات وضعیت خوبی نداشته است و در سال ۱۴۰۰ کمترین صادرات را در این حوزه داشتیم ، باید با توسعه مهارت های فنی در این حوزه و تربیت نیروی ماهر زمینه صادرات این صنعت ارز آور را گسترش دهیم.
فرماندار گناوه گفت: برای رسیدن به بازار جهانی در حوزه صادرات فرش باید بر روی داشته ها، قابلیت ها و مهارت ها تمرکز کرد.
وی خاطرنشان کرد: رای اقتصاد دانش بنیان و تحول اساسی در حوزه اقتصادی و دانش بنیان نیاز به دانش و مهارت روز است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا