اخبار استان

وزیرکشور: دولت برای بهبود اقتصاد مرزنشینان برنامه دارد/ ابلاغ سفر دوم شناورها به زودی

وزیر کشور گفت: دولت برای بهبود اقتصاد ساحل نشینان برنامه دارد که یکی از این برنامه‌ها، توسعه ظرفیت اقتصاد دریامحور است.

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه به نقل از ایرنا؛ احمد وحیدی روز پنجشنبه در کارگروه ساماندهی مبادلات مرزی استان بوشهر اظهار کرد: اقتصاد دریامحور باید جایگاه خودش را در کشور بخوبی پیدا کند و مزیت‌های دریا به نحو مطلوبی مورد استفاده قرار گیرد.

وی بیان کرد: بوشهر از جمله استان های مهمی است که باید حداکثر استفاده از اقتصاد دریامحور را داشته باشد و ابعاد فعال نشده اقتصاد دریامحور را فعال کند.

وزیر کشور تصریح کرد: در این عرصه نباید تنها تمرکز بر بخشی خاص باشد و باید به بحث‌های مهم و بزرگ‌تر پرداخته شود.

وزیر کشور ادامه داد: مقرر شد در ستاد مبارزه با قاچاق تصمیم گیری مناسبی صورت گیرد.

وحیدی یادآور شد: شایسته نیست استانی در کنار دریا باشد و سهمش از دریا ناچیز و در حد واردات کالای همراه ملوان باشد.

وی گفت: در این زمینه انتظار می‌رود در استانی ساحلی مانند بوشهر زنجیره ارزش راهبردی حوزه دریا به صورت خوب و قوی دیده شود.

وزیر کشور تاکید کرد: تجارت دریایی منطقه باید طراحی قوی متناسب با آن انجام شود تا از این طیق تجارت به شکل مناسبی توسعه پیدا کند چراکه تجارت تنها منحصر به کشتی های 30 تا 50 هزار تن نبوده و شناورهای سنتی نیز باید نقش خود را در این عرصه ایفا کند.

وی ادامه داد: بخشی از تجارت دریایی می تواند در شناورهای سنتی باشد و تجارت تنها نباید منوط به واردات کالای همراه ملوان قرار گیرد.

وحیدی افزود: دولت نیز به سهم خود تللاش دارد تا اقتصاد ساحل نشینان بهبود پیدا کند و در این عرصه لنج داران، ملوانان و مغازه داران بخوبی دیده شوند چرا که این مهم به رونق گردشگری استان‌های ساحلی نیز کمک می‌کند تقویت شود.

وی عنوان کرد: فعالیت خودروهای قاچاق بر ( شوتی ) پدیده خطرناکی است چراکه جان خود رانندگان و مردم را به مخاطره انداخته است.

وزیر کشور افزود: در ارتباط با این خودروهای خطرآفرین تلاش می‎‌شود تا ساماندهی مطلوبی با رویکرد خدمت به مردم انجام شود چراکه از دیدگاه دولت مرزنشینان باید از ظرفیت های موجود نهایت استفاده را ببرند.

وی عنوان کرد: تجارت ما نباید قیمت ارز را بالا ببرد و چنانچه ارز واردات کالای همراه ملوان از داخل تامین شود می تواند  سبب بالابردن تقاضا و افزایش قیمت ارز شود.

وزیر کشور تصریح کرد: حدود 2 هزار و 500 شناور سنتی با ظرفیت 100 تا 500 تن واردات ته لنجی انجام می‎‌دهند که ارز موردنیاز آنها فراتر از میلیارد دلار است و باید به نحوی مدیریت کرد تا این تجارت به بازار ارز لطمه نزند.

وی یادآور شد: با تدبیر پیش بینی شده بزودی مصوبه سفر دوم شناورهای سنتی برای واردات کالای همراه ملوان ابلاغ می شود.

بازدید از میدان های نفتی فروزان، سروش، ابوذر، نوذر و همچنبن میدان نفتی آرش از بازدیدهای هوایی وزیر کشور از میدان های نفتی در محدوده آب های خلیج فارس در استان بوشهر از جمله برنامه های سفر یک روزه وزیر کشور به بوشهر است

شرکت در شورای تامین استان، نشست با مسوولان اداری و لنج داران استان، بازدید از طرح های عمرانی و اقتصادی در شهرستان های بوشهر و دشتی، جزیره فارس و حضور در مراسم بزرگداشت شهید نادر مهدوی و همرزمانش در حماسه خلیج فارس در روستای بحیری شهرستان دشتی از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر کشور به بوشهر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا