اخبار استاناخبار شهرستانمحیط زیست

پایان نشت نفت در محدوده بندرگناوه

خاکریز گناوه _ مدیرعامل پایانه های نفتی ایران از پایان عملیات تعمیر خط لوله گناوه- جزیره خارگ خبر داد

به گزارش پایگاه خبری خاکریزگناوه به نقل از فارس؛  عباس غریبی مدیرعامل پایانه‌های نفتی ایران ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت : در پی بروز حادثه نشت نفت در یکی از خطوط زیردریایی در فاصله دو مایلی بندر گناوه در شهریورماه سال جاری بلافاصله تجهیزات، تیم ها و شناورهای دریایی مجهز به سیستم های رفع آلودگی دریا از مجموعه شرکت پایانه های نفتی ایران، شرکت نفت فلات قاره با همکاری شناورهای سازمان بنادر و دریانوردی استان بوشهر در موقعیت مستقر شدند.

وی افزود: اولین اقدامی که می بایست انجام می‌شد مهار و جلوگیری از گسترش نفت بود تا مانع از گستردگی آلودگی بیشتر نفت شود.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران به حساسیت کار اشاره کرد و ابراز داشت : به لحاظ ناشناخته بودن محل نشتی و جمع آوری تجهیزات مورد نیاز، اهمیت و حساسیت اجرای سریع و درست پروژه بالا بود.

غریبی با بیان این که در ابتدا مهار نفت انجام و در خط لوله هم تدابیر عملیاتی اتخاذ شد، اظهار داشت: از سمت پایانه نفتی خارگ و هم از ناحیه گچساران خطوط می بایست تحت کنترل قرار می‌گرفتند و باید مانع از گسترش و ازدیاد فشار نفت می‌شدیم که این اقدام در روزهای ابتدایی صورت گرفت و شناسایی محل نشتی با قید فوریت انجام شد.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با اشاره به حساسیت و سختی کار گفت: به دلیل محبوس شدن حدود ۷۲ هزار بشکه نفت خام در خط لوله، کار از حساسیت بالایی برخوردار بود زیرا هر گونه حادثه ای منجر به آلودگی بیشتر می شد همین موضوع حساسیت کار را بسیار بالا برده بود.

وی ادامه داد: با توجه به این که نشتی در عمق هفت متری زیر دریا بود و خط لوله در عمق چهارمتری زیرگل و لای زیر بستر قرار داشت، بنابراین کار به شدت سخت بود و نیاز به تجهیزات و شناورهای خاصی داشت تا به موقعیت نشتی دست پیدا می کردیم.

وی با بیان این که تجهیزات می بایست از طریق منابع موجود در سطح کشور جمع آوری می‌شد، افزود: خوشبختانه هم تیم اجرایی کار، هم پیمانکار مجری و هم شناوری که باید به عنوان ایستگاه عملیاتی مستقر می گ‌شد همه از داخل کشور و منطقه بومی تامین شدند.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران به تامین ۱۰۰ درصد کالاهای مورد نیاز در داخل کشور اشاره کرد و گفت: این کار به طور ۱۰۰ درصد از توانمندی شرکت های داخلی و مجموعه شرکت پایانه نفتی ایران و با همکاری شرکت نفت فلات قاره و سازمان بنادر استان انجام شد.

غریبی درمورد موقعیت خط لوله نیز اظهار داشت: از آنجایی که موقعیت خط لوله در عمق ۱۰ متری قرار داشت عملیات باید در تاریکی مطلق و همراه با گل و لای توسط تیم غواصی انجام می شد که بسیار سخت بود.

وی یکی دیگر از سختی های کار را برداشتن بتن از روی خط لوله در عمق دریا دانست و ابراز داشت: تیم غواصی علی رغم سختی کار در طول شبانه روز مشغول به کار بود و در این مدت به هیچ عنوان کار رها نشده بود.

وی ادامه داد: سرانجام ساعت سه بامداد روز پنج شنبه، ششم مهرماه موقعیت نشتی را شناسایی و محل نشت نفت را مسدود کردیم و هم اکنون در حال تعمیرات کامل و کلمپس گذاری هستیم.

وی با بیان این که با کلمپس گذاری تعمیرات به پایان می رسد، افزود: قطعا برنامه های زیادی در حوزه نگهداری و تعمیرات خطوط لوله داریم که از بروز رخدادهایی در آینده جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با تقدیر از مردم اظهار داشت : از مردم شریف گناوه که در مدت یک ماه گذشته تحمل کردند تا ما کار را با دقت، حوصله و با توان خودمان انجام بدهیم، صمیمانه قدردانی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا